Pamukkale Turizm

Yörük Türkmen Festivali coşkusu

featured
yoruk-turkmen-festivali-coskusu.jpg

Festival alanında renkli görüntüler yaşanıyor

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali renkli etkinliklerle sürüyor. Kültür şöleninin yaşandığı festival alanına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de traktörle girerek halkı selamladı. 

 

Antalya’da 3 gün boyunca yaşanacak olan Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali coşkusu başladı. Göç duası ve temsili Yörük göçü ile başlayan Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, Aksu ilçesinde 400 dönüm alan üzerine kurulan festival alanında etkinlikler sürüyor. 29 ülke, 11 büyükşehir, 28 ilçe belediyesi, 128 dernek ve 68 kadın kooperatifinin katkılarıyla düzenlenen festival, renkli görüntülere sahne oluyor. İlk günden yoğun ilgi gören festivalde Yörük kültürü tüm yönleriyle tanıtılıp, yaşatılıyor. 

 

BAŞKAN BÖCEK HALKI SELAMLADI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de festivalin ilk gününde alana traktörle girerek halkı selamladı. Başkan Böcek, Büyükşehir Belediyeleri, İlçe belediyeleri, dernekler, kooperatifler ve 11 Büyükşehir Belediyesinin stantlarını da ziyaret ederek karşılıklı hediyeler alıp verdi. Konuk ülke çadırlarını da ziyaret eden Başkan Böcek, “Türkiye’nin en büyük Yörük festivalinde misafirlerimizi ağırlamaktan gurur duyuyoruz” dedi. 

 

DAVUTOĞLU VE UYSAL FESTİVALE KATILDI

Başkan Böcek daha sonra Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı da karşılayarak birlikte festival alanını gezdi. Başkan Böcek, Davutoğlu ve Uysal, alanda bulunan çadırları ziyaret ederek Yörük vatandaşlarla sohbet etti.  

 

KÜLTÜR ŞÖLENİ YAŞANIYOR

Festival alanında çadır kuran Yörükler, gelenek ve göreneklerini tanıtıyor. Yöresel kıyafetleriyle festivale renk katan Yörükler, kendilerine has müzikleri ve yemekleri ile festivale renk katıyor. Atlı cirit, at üzerinde güreş gösterileri ilgiye izlendi. Türk dünyasından halk oyunları sergileyen konuk dans ekipleri beğeni topladı. Savaş oyunlarının da yer aldığı festival alanında kültür şöleni yaşanıyor. Festival alanını dolduran binlerce Antalyalı ve Yörükler, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e Yörük kültürünün tanıtılmasına ve yaşatılmasına sunduğu katkı için teşekkür etti.  

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu haberimiz de ilginizi çekebilir;  Aşk, itibar ve özgürlüğün peşinde “Molla Nur” ilk kez Türkçe yayımlanıyor
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü