Tatbikatta yeni kabiliyetler denenecek

featured

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Antalya merkezli Adana, Mersin ve Muğla illerinde ortaklaşa yapılacak Orman Yangınları Tatbikatı ile ilgili olarak, orman yangınlarına müdahale kapasiteleri ve işbirliğimizi geliştirme çalışmalarında yeni edindikleri kabiliyetleri deneyeceklerini açıkladı.

ANKARA (İGFA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), “2022 Afet Tatbikat Yılını” tematik tatbikatlardan biri olan “Orman Yangınları Tatbikatı” ile sürdürüyor.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan habere göre Antalya merkezli tatbikat, 26 Mayıs’ta, Muğla, Mersin ve Adana’da eş zamanlı olarak gerçekleştirileceği kaydedildi.

Bu kapsamda tatbikatın gerçekleştirileceği bölgelerde AFAD Başkanı Yunus Sezer ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey incelemelerde bulundu.

İncelemeler sonrasında açıklamalarda bulunan Yunus Sezer, geçen 2 yılda farklı afetlerin yaşandığı, can kayıplarının olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin en büyük orman yangınlarından birinin yaşandığını hatırlatan Sezer, bu hafta Orman Genel Müdürlüğüile beraber 20 çalışma grubuyla orman yangınlarına müdahale kapasitemizi ve işbirliğimizi geliştirme, yangın anında sonrasında tahliye, barınma, beslenme bütün afet gruplarının ortaklaşacağı bir tatbikatı planladıklarını kaydetti.

Geçen yıl büyük orman yangınlarının ardından daha hızlı koordineli şekilde afetlerle mücadele etme noktasında sık sık çalışmalar yaptıklarını belirten Sezer, “Bine yakın aracımız görev alacak. Tahliye ettiğimiz yerde çadır kuracağız, hayvanların tahliyesine kadar senaryoda yeni edindiğimiz kabiliyetleri deneme imkanımız olacak. Hazırlıklarımızı en iyi şekilde yapmak zorundayız” diye konuştu.

“SADECE TATBİKATTA KALSIN”

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, geçen yıl afet boyutuna ulaşan orman yangının başarılı bir şekilde atlattıklarını belirterek, 28 Temmuz-13 Ağustos 2021 tarihleri arasındaki haritada dünyanın tüm ülkelerinde orman yangınlarının yaşandığını dile getirdi. Deprem gibi yangınlara da hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizen Karacabey, çıkan yangınların yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunu belirterek, “Yüzde 10’luk kısmı yıldırım kaynaklıdır. Vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi.

Tatbikatta yeni kabiliyetler denenecek