Haber, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberler - Haberledik
HV
29 MART Çarşamba 23:40

Yıldız Tilbe kimdir

O Ses Türkiye yılbaşı özel programında yer alan isimlerden biri olan Yıldız Tilbe hakkında merak edilenler var.

Biyografi
Giriş Tarihi : 06-01-2023 20:29
Yıldız Tilbe kimdir

O Ses Türkiye yılbaşı özel programında yer alan isimlerden biri olan Yıldız Tilbe hakkında merak edilenler var. Müzik piyasasının sevilen ve başarılı ismi Yıldız Tilbe'nin kim olduğu araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki, Yıldız Tilbe kimdir? O Ses Türkiye Yılbaşı Yıldız Tilbe kaç yaşında? Yıldız Tilbe hayatı ve biyografisi!

Müzik piyasasında isminden söz ettiren isimlerden olan Yıldız Tilbe'nin hayatı merak ediliyor. Sevenleri arama motorlarında Yıldız Tilbe kimdir? O Ses Türkiye Yılbaşı Yıldız Tilbe kaç yaşında? Yıldız Tilbe hayatı ve biyografisi! aramasını yapıyor. Merak edilenler ise haberimizde yer alıyor. İşte detaylar...

 

YILDIZ TİLBE KİMDİR?

İzmir'in Konak ilçesine bağlı Gültepe semtinde doğan Yıldız Tilbe, Kürt ve Zaza kökenli ailesinin altı çocuğundan en küçüğüdür. Ailesi içinde "Yadigar" takma adıyla hitap edilmiştir. Tuncelili ve Zaza kökenli olan annesinin adı Altun, Ağrılı ve Kürt kökenli olan babasının adı ise Ali'dir. Babası Ali Tilbe mevsimlik işçiydi. Orta ikinci sınıfta okuduğu Mustafa Rahmi Balaban Orta Okulu'nda eğitimini bırakmak zorunda kalarak, küçük yaşlardan itibaren şarkı söylemeye başlamıştır. 18 yaşından önce evlenmiştir. Evliliğinden "Sezen Burçin" adında bir kız çocuğu dünyaya getirmiştir. Daha sonra 5 yıl evli kaldığı Güngör Karahan'dan ayrılmıştır. Sonraları İzmir'de çeşitli gece kulüplerinde şarkıcılık yapmaya başlamıştır. Sahneye ilk olarak 1990 yılında Cengiz Özşeker'in patronu olduğu bir kulüpte başlamıştır. 1991 yılının sonlarında Sezen Aksu, Tilbe'nin ismini duyup kendisini dinlemeye gelmiş ve vokalistlik teklif etmiştir. İki sanatçı tanışmış, Tilbe vokalistlik teklifini kabul ederek İstanbul'a gelmiş, Sezen Aksu'nun evine taşınmış, konserlerinde ve albümlerinde vokallik yapmıştır. Sezen Aksu ile yolları ayrıldıktan sonra İstanbul'un gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır. Bu sırada Cem Özer'in "Laf Lafı Açıyor" isimli programında solistlik teklifi almış ve bir süre programın solisti olarak şarkı söylemiştir. Bu programda kazandığı ün ile albüm teklifleri alarak 1994 yılının yazında Delikanlım isimli ilk albümünü yayınlamıştır. Bu yıllarda birçok sanatçıya hit olan şarkılar vermiş, vokaller yapmıştır.

1996 yılında narkotik şube tarafından sanatçının evine yapılan baskında bir miktar esrar bulunmuş ve Tilbe üç gün gözaltında tutulmuş ardından serbest bırakılmıştır. Esrardan kurtulmak için Balıklı Rum Hastanesinde bir süre tedavi görmüştür. Aynı yıl çıkardığı "Aşkperest" albümü beklenen ilgiyi görmemiştir. 90'lı yılların sonlarında İstanbul, Bursa ve Eskişehir'de çeşitli gece kulüplerinde çalışmaya başlamıştır. 2001 yılında çıkardığı "Gülüm" isimli albümü ile yıldızı yeniden parlamaya başlamıştır. Ve 2002 yılında çıkardığı "Haberi Olsun" isimli albümü ilgi toplamıştır. Akabinde 2003 yılında yayınladığı "Yürü Anca Gidersin" isimli albümdeki her şarkı hit olmuştur. Sanat hayatı boyunca birçok ödül alan Tilbe, günümüzde hala en başarılı bestecilerden ve yorumculardan birisi olarak görülmektedir.

Haber MerkeziHaber Merkezi

YORUMLAR