Haber, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberler - Haberledik
HV
03 HAZİRAN Cumartesi 03:19

Sırrı Süreyya Önder: Sandıklara gitmemek tercih etmeyeceğimiz bir seçenek

YSP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turunda da Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini belirtti.

Siyaset
Giriş Tarihi : 23-05-2023 22:07
Sırrı Süreyya Önder: Sandıklara gitmemek tercih etmeyeceğimiz bir seçenek

Yeşil Sol Parti'den İstanbul milletvekili seçilen Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turuna ilişkin "Sandıklara gitmemek yapmayacağımız, tercih etmeyeceğimiz bir seçenektir" dedi.

HDP İstanbul İl Örgütü'nün Youtube kanalında seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Önder, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turunda da Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini belirtti.

Önder'in açıklamasından satırbaşları şöyle: söyle konuştu:

'Geleceğimize kayıtsız kalmak anlamını taşır'

Sandıklara gitmemek tabii ki bir seçenektir, bir tutumdur. Tarihte de yeri vardır. Boykot bizim kendi geleneğimizde de yapılmıştır ama şu anda bu lüks sayılacak bir tutum olur. Çünkü ne sonuç üreteceği baştan belli bir tavır takınmış oluruz. Bu sonuçta bizim açımızdan hangi seçenek galip gelirse gelsin, bizim açımızdan olumlu hiçbir sonuç üretmeyecek bir seçenektir. Dolayısıyla belki de yapmayacağımız, tercih etmeyeceğimiz tek seçenek olarak bunu görmek zorundayız. Geleceğimize kayıtsız kalmak anlamını taşır.

'Defalarca deklere etti, bunları yerine getirmek zorunda'

Kendisinin taahhüt ettiği birtakım şeyler var. Yani örneğin bağımsız yargı bunu kendisi kamuoyu önünde defalarca deklere etti. Örneğin bizim arkadaşlarımızın cezaevinde boşuna yatıyor oluşunun ya da siyasi bir hınç alma duygusuyla yatıyor oluşunun altını kendisi çizdi. Dolayısıyla ağır bir sorumluluk aldı üzerine. Bunları yerine getirmek zorunda zaten bu ülkede değişim talebi de tam bu noktalarda en başta adaletsizlikten şikayet alanında odaklanıyor.

Kılıçdaroğlu'nun bir hiyerarşik olarak önce şunu yapacağı, sonra bunu yapacağı ya da bunu yapmayacağı gibi bir şey ben öngöremem ama kesinlikle adalet bahsinden başlaması gerektiğini düşünüyorum. Birincisi bu. İkincisi bu sistem artık aleni ve çok hoyratça bir yağma, talan düzenine dönüştü. Bu anlamda da bu halkın kaynaklarının öz kaynaklarının talanının önüne geçecek bir adım atmasını bekliyorum. Ondan sonrası gülistanlık olmayacak yine kendi egemen blokun kendi içinde iç çekişmeleri, çatışmaları devam edecek. Biz burada ne kadar aktör olabilirsek, ne kadar gelişmelerde insiyatif ve irade koyabilirsek o şekilde şekillenecektir diye düşünüyorum."

Haber MerkeziHaber Merkezi

YORUMLAR