Haber, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberler - Haberledik
HV
03 ŞUBAT Cuma 19:00

Gazeteci susmazsa halk da susmaz

Uğur Mumcu'nun bir suikast sonucu katledilişinin 30. yılında , CHP Seferihisar İlçe Örgütü ve Atatürkçü Düşünce Derneği Seferihisar Şubesi üyeleri Atatürk Parkı içindeki Uğur Mumcu anıtı önünde ortak anma gerçekleştirdi.

Gündem
Giriş Tarihi : 24-01-2023 18:57
Gazeteci susmazsa halk da susmaz

Uğur Mumcu'nun bir suikast sonucu katledilişinin 30. yılında , CHP Seferihisar İlçe Örgütü ve Atatürkçü Düşünce Derneği Seferihisar Şubesi üyeleri Atatürk Parkı içindeki Uğur Mumcu anıtı önünde ortak anma gerçekleştirdi.


ADD Seferihisar Şube Başkanı Dilek Değeroğlu’nun konuşması ile başlayan anma CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak ve Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in konuşmaları ile devam etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak yaptığı konuşmada " 24 Ocak 1993 tarihinde yaşamdan koparılan usta gazeteci Uğur Mumcu'yu bir kez daha özlemle ve saygıyla anmak üzere toplanmış bulunuyoruz.

24 Ocak aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin başarılı dışişleri bakanı Sayın İsmail Cem’in ve Diyarbakır Emniyet Müdürü iken teröre kurban verdiğimiz Sayın Gaffar Okkan’ın da ölüm yıl dönümüdür. 24 Ocakta aramızdan ayrılan ülkemizin yetiştirdiği bu üç değerli insana Allahtan rahmet diliyorum.

Uğur Mumcu'yu katledenler ve bu katliamın azmettiricileri aradan geçen otuz yıl boyunca adalet karşısına çıkarılamadı. Şayet Uğur Mumcu cinayeti zamanında aydınlatılabilseydi, inanıyorum ki pek çok faili meçhul cinayet de gün yüzüne çıkacaktır.

Karanlık güçler Uğur Mumcu'yu vahşice yaşamdan kopararak ülkemizin aydınlık geleceğini, halkımızın barış ve kardeşliğe olan inancını, daha güzel bir gelecek özlemimizi de yok etmeyi amaçladılar. Ama bu kirli emellerine asla ulaşamadılar. Bugün Uğur Mumcu’nun savunduğu çağdaş düşünceler milyonlarca Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı tarafından daha gür bir sesle dile getirilmeye devam etmektedir. Bu da şunu gösteriyor ki hiçbir düşünce cebir ve şiddetle asla ve asla yok edilemez.

Bir devleti ayakta tutan, toplumsal barışı ve huzuru sağlayan yegâne güç adalettir. Adalet sisteminin iyi işlemediği toplumlarda  terör, kadın cinayetleri ve emek sömürüsünün önüne geçilemez.

Bir tarafta gitgide yoksullaştıran, işsiz ve aşsız bırakılanlar, diğer tarafta da zenginleştirilen azınlıkların olduğu bir toplumda toplumsal barış ve adaletten nasıl söz edilebilir.

Bugünleri yaşayacağımızı Sevgili Uğur Mumcu yıllar öncesinden yazılarında ve kitaplarında halkımıza anlatmaktaydı. Bu tablo ile halkımızın karşılaşmaması için tüm baskı ve tehditlere boyun eğmeyerek yıllar yılı köşesinden bu gerçekleri okurlarıyla paylaştı. İnatla yazmaktan tükenmeyen kalemi bir karlı Ankara gününde kırıldı. Uğur Mumcu’nun hayal ettiği; barışın, demokrasinin, insan haklarının egemen olduğu bir Türkiye’ye kavuşmamıza çok az kaldı.

Umutsuzluğa asla kapılmayacağız, daha güzel, daha mutlu, daha özgür ve daha adaletli bir Türkiye’de yaşayacağımız günler çok ama çok yakındır. Elele, kol kola ve omuz omuza verip içinde bulunduğumuz tabloyu, Atatürk ve cumhuriyet değerlerinin ışığıyla hep birlikte aydınlatacağız. Bir şey değişecek herşey değişecek . Bizleri yalnız bırakmayan Deva Partisi İlçe Başkanı Sayın Emin Yüce'ye, Saadet Partisi İlçe Başkanı Sayın Ramazan Çakır'a, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Sayın Halil İbrahim Burak'a, Demokrat Parti İlçe Başkanı Sayın Şadiye Aşçıoğlu'na ve yönetim kurullarıyla değerli Seferihisarlı hemşerilerimize çok teşekkür ederiz. Hepinize saygılar sunarım" dedi. 

Haber MerkeziHaber Merkezi

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR