Haber, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberler - Haberledik
HV
29 MART Çarşamba 22:10

AK Parti'den prim günü açıklaması!

EYT Meclis Plan Bütçü Komisyonu'ndan geçti.

Gündem
Giriş Tarihi : 03-02-2023 18:35
AK Parti'den prim günü açıklaması!

EYT Meclis Plan Bütçü Komisyonu'ndan geçti. 

Düzenlemenin Meclis'ten geçerek Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yürürlüğe girmesi sonrası emeklilikte yaşa takılanlar meselesi tarihe karışacak. 

Meclis'te oylama tarihi belli olurken AK Parti'den dikkat çeken EYT prim günü açıklaması geldi. İşte SSK, Bağ-Kur, emekli sandığı için 15 maddelik EYT şartları ile prim günü ve sigortalılık süresi hesaplama tablosu...

EYT düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayımlanması için 1 haftadan az bir süre kaldı. 

EYT kanun teklifi Salı Günü Meclis Genel Kurulu'nda oylanarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. SGK EYT'lilerin emekli maaşı için hazırlıklarını tamamladı. 

Yasanın yürürlüğe girmesiyle 1 Mart itibarıyla emekli olan EYT'lilerin maaşları bağlanacak.

AK PARTİ EYT DÜZENLEMESİ İÇİN YASALAŞMA TARİHİNİ DUYURDU

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen EYT düzenlemesinin 7 Şubat Salı günü Meclis Genel Kurulu'na gelmesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu EYT yasası teklifinin Salı günü TBMM Genel Kuruluna getirmeyi ve aynı gün yasalaştırmayı öngördüklerini ifade eden Akbaşoğlu, vatandaşların, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başvurularını yapabileceğini belirtti.

Teklifin Salı ve Çarşamba günü Meclis'te oylanarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulması bekleniyor.

EYT DÜZENLEMESİ 5 ADIM YASALAŞIYOR

Kanun teklifi metinleri yazıldı
Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor
Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak
Başkan Erdoğan'ın onayına sunulacak
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN EYT VE EMEKLİ MAAŞI AÇIKLAMASI

Recep Tayyip Erdoğan'dan EYT'liler için dikkat çeken emekli maaşı açıklaması geldi. Erdoğan, "EYT konusunda çok kapsamlı bir çalışma yürütüldü. Teklif Meclis'e sunuldu. Yarın Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. AK Parti olarak teklifi yasalaştırarak vatandaşlarımıza haklarını vermek istiyoruz. EYT kapsamında emekliliğe hak kazanan vatandaşlarımıza ilk aylıkları şubat ya da mart gibi bağlanabilir. Bu işi inşallah bir an önce bitireceğiz" dedi.

EYT PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU'NDA KABUL EDİLDİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

EYT'DE 'YENİ ŞART GETİRİLDİ' YALANI ÇÜRÜDÜ

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yeni şart getirmediklerini belirterek, "Kanun teklifiyle kademeli prim sistemi getirildiği şeklindeki söylem yalan, iftira." dedi.

EYT KANUN TEKLİFİ SALI GÜNÜ MECLİS GENEL KURULU'NA GELECEK

Teklifi, Salı günü TBMM Genel Kuruluna getirmeyi ve aynı gün yasalaştırmayı öngördüklerini ifade eden Akbaşoğlu, vatandaşların, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başvurularını yapabileceğini belirtti.

BAŞVURULARDA E-DEVLET KOLAYLIĞI

Başvurularda e-Devlet'in tercih edilmesinin hem başvuranlar hem Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) için rahatlık verici olacağını dile getiren Akbaşoğlu, "Arzu eden SGK'ye bizzat gidip başvuru yapabileceği gibi posta yoluyla da başvuru yapabilme imkanı söz konusu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız bunu kamuoyuna duyuracaktır. Bunun teknik altyapı çalışması da yapıldı." diye konuştu.

ŞUBAT'TA BAŞVURAN EYT'LİYE MART'TA EMEKLİ MAAŞI BAĞLANACAK

Yürürlükteki mevzuata göre, EYT'lilerin, hangi ay müracaat ettilerse takip eden ay başından itibaren emeklilik maaşını almaya hak kazandığına değinen Akbaşoğlu, "EYT'liler 1 Mart'tan itibaren emeklilik maaşını almaya hak kazanabilecekler." dedi.

Akbaşoğlu, 1999'daki yasal düzenleme kapsamında prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını taşıyanların emekli olabildiğini anımsattı.

9 EYLÜL 1999 ÖNCESİ SİGORTA GİRİŞİ OLANLAR EYT YASASINA TABİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugünkü mevzuata göre, prim gün sayısını ve sigortalılık süresini dolduran, 9 Eylül 1999'dan önce sisteme giren veya yürürlükteki kanunlara göre borçlanma yoluyla sigortalılık başlangıcını bu tarihten önceye taşıyabilen herkesin istisnasız şekilde emekli olabileceği müjdesini verdiğini anımsatan Akbaşoğlu, şöyle devam etti:

"Biz de bu çerçeveyi kanun teklifine dönüştürmüştük. Mevcut olan üç şarttan yaş şartını kaldırmıştık. Zaten EYT platformlarının taleplerinin ana odak noktası buydu. Bunun yanında tabii başka başlıklar altında farklı taleplerde bulunan toplumsal kesimler de söz konusu oldu. Biz bu konularla ilgili her zaman çalışmalarımızı, değerlendirmelerimizi yapageldik. Bundan sonra da toplumun sorunları bizim sorunumuzdur. Onlara çözüm bulmak da her zaman bizler tarafından ortaya koyulmuştur. Asgari ücreti, sözleşmeli personeli, 3600 ek göstergeyi Cumhur İttifakı olarak bizler yaptık. Bundan sonra sırasıyla bütün sorunlarla ilgili değerlendirmelerimizi yapacağız."

"MUHALEFET EYT DÜZENLEMESİNİ SABOTE ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT düzenlemesi konusunda algı yönetimi oluşturulmaya çalışıldığını söyleyerek, "Büyük bir reformu gerçekleştiren, müjdeyi sunan, toplamda 5 milyon insanın yararlanabileceği bir kanun teklifinin yasalaşma sürecini sabote etmek, çarpıtmak isteyen bir muhalefet ve onlarla beraber hareket eden bir yapı söz konusu. Bu, gerçeği saptırmaktır." ifadesini kullandı.

"EYT teklifiyle ilave şartlar getirildi" iddiasına değinen Akbaşoğlu, "Bu, külliyen yalan, iftira. Hukuken dezenformasyon anlamında kamuoyunu yanıltmaya dönük bir yanlış. Asla yeni, ilave şart getirmiyoruz, daha önceden var olan üç şarttan yaş şartını tamamen kaldırıyoruz. Şart ilave etmiyoruz, tam tersine yaş şartını kaldırıyoruz. İşin hakikati budur, bunun dışında hiç kimseye itibar edilmemesi lazım. Muhalefet, bu konuyu sabote etme, değersizleştirme noktasında çarpık bir zihniyetle, EYT'lilerin sevincini ortadan kaldırmaya dönük bir tutumla hareket ediyor." değerlendirmesini yaptı.

EYT düzenlemesine yönelik iddialara tepki gösteren Akbaşoğlu, şunları kaydetti:

"Teklifimizle kademeli prim sistemi getirildiği şeklindeki söylem yalan, iftira. AK Parti'den önce çıkan kanun üç şart getirmişti; sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş şartı. Biz bu üç şarttan yaş şartını ortadan kaldırarak 2 milyon 250 bin insanımızın 2023 içinde emekli olabilmek hakkını getiriyoruz. Allah'ın izniyle aileleriyle beraber 10 milyon insanımıza dokunmuş oluyoruz. Sigortalılık süresini 9 Eylül 1999'dan öncesine taşıyabilen bütün kardeşlerimizin, çalışanlarımızın, 3-5 sene sonra bu yasadan yararlanabilme haklarını getiriyoruz. Onların da yaklaşık 5 milyon çalışanımız olduğunun bilinmesini istiyorum. Bu konuda herkes müsterih olsun."

Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya koyduğu yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlaya dayalı büyüme modelinin meyvelerini aldıklarını dile getirerek, "Türkiye güçlü bir ülke; ekonomisi, bütçesi güçlü. Dolayısıyla bugün milyonlarca insanın emekliliğini karşılayabilecek bir sosyal güvenlik sistemimiz var. EYT'li kardeşlerimize hayırlı olsun. Bundan sonra 'durmak yok, yola devam' diyerek her bir meseleyi masamızın üzerinde değerlendireceğiz, toplum kesimlerinin tamamının sorunlarını çözüm önerilerimizle neticelendirileceğiz." diye konuştu.

Haber MerkeziHaber Merkezi

YORUMLAR