Ekonomi’den son dakika haberler

Ekonomi

Alman Zeiss’in camlarını Türk Optik Devi Novax Üretecek

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birliği                                 Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi                               Alman ZEISS ile distribütörlük anlaşması yaptı   Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli ve ihracat şampiyonu optik cam markası NOVAX,  Alman sektör devi ZEISS ile önemli bir iş birliğine imza attı.

Ekonomi

Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı

Günlük kullandığımız suyun kalitesi sağlığımızı, endüstriyel proseslerde kullanılan suyun kalitesi ise ürün kalitesini etkiliyor.

Ekonomi

Yılın İlk Yarısında Türkiye Finans’tan Milli Ekonomiye 93,4 Milyar Liralık Katkı

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın aktif büyüklüğü 2022 yılının ilk yarısında 141,8 milyar lira olarak gerçekleşti.

Ekonomi

Halkbank aktif büyüklüğünü 1 trilyon TL’nin üzerine taşıdı

KOBİ kredilerinde Halkbank’ın pazar payı yüzde 18 oldu Halkbank yılın ilk yarısı sonunda, toplam kredilerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 53 artışla 916,6 milyar TL’ye yükseltti.

Ekonomi

LPG Sektörü’nden “denetim” çağrısı

Sözleşmesiz tüp satışı yapanların engellenmesi için bir araya geldiler LPG Bütangaz sektörünün temsilcileri, artan sorunlarına çözüm önerileri geliştirmek üzere, İzmir Ticaret Odası’nda bir araya geldi.

Ekonomi

Nilüfer, Milano Paktı’na katıldı

Nilüfer’de “Tarım Yılı”, “Gıda Yılı”, “İklim Yılı” gibi temalarla pek çok faaliyet yürüterek, dünya gündemine oturan iklim krizi, gıda krizi gibi konularda farkındalık yaratmaya, üretimi artırmaya ve sağlıklı gıda bilinci yaratmaya çalışan Nilüfer Belediyesi, Milano Kentsel Gıda Politikası Paktı’nın (MUFPP) imzacısı oldu.

Ekonomi

Swiss Days İstanbul 2022, 23-25 Eylül’de Yeniden İstanbul’da…

SWISS DAYS ISTANBUL 2022 “Sürdürülebilir bir Gelecek Tasarlamak” teması altında fark yaratacak etkinlik ve fırsatlarla dolu bir hafta sonu sunuyor!   İstanbul'daki İsviçre Başkonsolosluğu, Swiss Business Hub Türkiye (İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi) ve Swiss Chamber of Commerce in Türkiye (Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği) İsviçre 2022 Günlerini (Swiss Days 2022) İstanbul'da ikinci kez 23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’da düzenleyecek.

Ekonomi

Yenilenebilir enerjinin payı artıyor, +1,5°C hedefi için daha da hızlanmak gerekiyor

McKinsey & Company, Küresel Enerji Perspektifi 2022 Raporu’nu yayınladı.

Ekonomi

Seyahatsever Projesi ile gezecek gençlere Enuygun’dan 5 rota önerisi

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlere yönelik Seyahatsever Projesi KYK yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı tanıyor.

Ekonomi

Mücevher İhracatçıları Birliği, Meksika ile ihracat hacminin artması hedefiyle bölgeye temsilci atadı

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB), Türk mücevher sektörünün Meksika’da tanıtılması ve Meksika pazarına girmek isteyen firmalara ücretsiz danışmanlık sağlanması amacıyla bölgeye temsilci atadı.

Ekonomi

Dacia’nın Türkiye’deki Başarı Hikayesi Devam Ediyor

Hedef, 2023 yılında Dacia’nın Türkiye’de 500 bininci satışına ulaşmak Geleceğin mobilitesi tüketicileri temel ihtiyaçlara ve gerçekten...

Ekonomi

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi (2015=100), 2022 yılı Haziran ayında yıllık yüzde 129,8 arttı.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; 2022 yılı Haziran ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi 133,5, inşaat ciro endeksi 119,9, ticaret ciro endeksi 118,7, hizmet ciro endeksi 167,0 arttı.

Ekonomi

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi (2015=100) 2022 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 arttı

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları 6,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) 11,4 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise 11,8 azaldı.

Ekonomi

Emirates, Mauritius seferlerini artırıyor

Emirates, Mauritius’a bağlantı imkânını artırarak 1 Ekim 2022’den itibaren günde üç sefer gerçekleştirmeye başlayacak   Emirates günde iki sefer tarifesinin yeniden başlamasının hemen ardından, 1 Ekim 2022’den itibaren Mauritius’a uçuş sıklığını artırmayı planladığını duyurdu.