Amino Asit Nedir Saça Faydaları Nelerdir?

featured

Proteinleri meydana getiren yapı taşlarına amin asit denir. Yediğimiz protein içeren gıdalar sindirildikten sonra amino asit olarak depolanır. Depolanan amino asitler daha sonra ihtiyaç duyulan bölgelere gönderilir. Amino asitlerin kullanım alanları çok geniştir. Kas kütleleri, saç ve tırnaklar bunların başlıcalarıdır.

Amino Asit ve Saçlar

 

Saçlarımız mevsimsel geçişlere, hava durumuna ve beslenme düzenimize göre zaman zaman cansız ve bakımsız görünür. Uçları kırılır, kolayca kopar ve birbirine dolanır. Böyle zamanlarda türlü türlü bakım yolları deneyerek saçlarımızı sağlığına kavuşturmak için çabalarız. Kısa saçlarda durumu toparlamak ne kadar daha hızlı olsa da uzun saçlar ekstra çaba gerektirir. İşte tam bu durumda amino asitler onarıcı, yenileyici ve canlandırıcı özellikleriyle devreye girer. Vücudumuzun yapı taşı olan amino asitler saç bakımız için de hayat kurtarıcı bir molekül. İçeriğinde karboksil grupla beraber saçlarımızın yıpranmış uç ve boy kısımlarının yenilenmesini sağlar. Saçların güçlenmesini sağlayarak mevsimsel ve kötü kullanıma bağlı kırılmayı engeller. Canlandırıcı özelliğiyle saçtaki ölü molekülleri yenileyerek saçların daha parlak ve dolgun görünmesini sağlar.

 

Saçımıza Nasıl Amino Asit Uygulayabiliriz

 

Amino asitlerin saça uygulamasını protein içerikli gıdalar tüketerek, maskeler yaparak ya da içerisinde amino asit bulunduran bakım ürünleri kullanarak yapabiliriz. Ayrıca amino asit içerikli ampulleri şampuan ya da krem gibi bakım ürünlerinizle de karıştırarak kullanabilirsiniz.

 

1- Amino Asit İçerikli Gıdalar

 

Özellikle kırmızı et, balık, süt ve süt ürünleri yüksek protein içerir. Bu gıdaların düzenli kullanımında uzun vadede daha parlak ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

 

Amino asit içerikli maskeler saçınızı dışardan besleyerek aynı etkiyi daha kısa sürede görmenizi sağlar. Özellikle içerisinde yumurta ve süt bulunan maskeler saçınızı anında daha parlak ve canlı gösterir. Fakat bu maskeleri uygularken dikkat etmeniz gereken noktalar var.

 

Yumurta maskesini uygularken sıcak bir ortamda bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlar yumurta saça yapışıp çıkmamaktadır. Süt maskesini uygularken de sütün nem tutucu özelliğinden dolayı saçı nemlendirmeye dikkat etmelisiniz.

Amino Asit Nedir Saça Faydaları Nelerdir?